طراحی شده توسط :

کوروش صابری

محمود دولت آبادی

محمود دولت‌آبادی ( زاده ۱۳۱۹ دولت‌آباد سبزوار ) نویسنده ، نمایش‌نامه نویس و فیلم‌نامه‌نویس اهل ایران است . رمان بلند (ده جلدی) کلیدر مشهورترین و با ارزش‌ترین اثر دولت‌آبادی می‌باشد ، کلیدر، دولت‌آبادی را به کسب جایزه نوبل ادبیات بسیار نزدیک کرد . با این حال وی تاکنون به کسب آن نائل نشده است . فضای اکثر نوشته‌های دولت‌آبادی در روستاهای خراسان رخ می‌دهد و رنج و مشقت روستاییان شرق ایران را به تصویر می‌کشد .

صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم

طراحی شده توسط :

کوروش صابری

کلیدر

کلیدر ، مهمترین اثر دولت آبادی ، رمانی در ستایش کار و زندگی و طبیعت ، رمانی حماسی از شجاعت و مردانگی ، که خود دولت‌آبادی بارها گفته‌است « دیگر گمان نکنم که نیرو و قدرت و دل و دماغم اجازه بدهد که کاری کامل‌تر از کلیدر بکنم . کلیدر از جهت کمی و کیفی، کامل‌ترین کاری است که من تصور می‌کرده‌ام که بتوانم و شاید بشود گفت. در برخی جهات از تصور خودم هم زیادتر است .» رمان کلیدر با ۲۸۳۶ صفحه بزرگترین رمان فارسی است که در ده جلد و پنج مجلد قطور به چاپ رسیده‌است.

صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم

طراحی شده توسط :

کوروش صابری

آثار

معرفی مهمترین آثار محمود دولت آبادی

کلیدر

کلیدر که «سرنوشت تراژدیک رعیت‌های ایرانی و قبایل چادرنشین را در دوره‌ای که سیاست زور حاکم است به تصویر می‌کشد» بر اساس حوادث واقعی نگاشته شده و به شرح سختی‌ها و رنج‌هایی روا رفته بر خانواده کَلمیشی می‌پردازد.

زوال کلنل

رمان زوال کلنل سرگذشت افسری وطن‌دوست در ارتش شاهنشاهی ایران است که زندگی او و خانواده‌اش در مقطع انقلاب ۱۳۵۷ ایران مرور می‌شود. داستان رمان تنها در یک شبانه ‌روز می‌گذرد ، اما در بازگشت به گذشته مرور و تأملی عمیق در حوادث تاریخ سده اخیر ایران و تلاش مردم در رسیدن به راه جامعه‌ای مدرن و پیشرفته را منعکس می‌کند.

جای خالی سلوچ

داستان جای خالی سلوچ روایت دردمندانه زندگی یک زن روستایی در یکی از نقاط دورافتاده ایران است که سعی می‌کند پس از ناپدید شدن ناگهانی شوهرش کانون خانواده را همچنان حفظ کند.

آهوی بخت من گزل

آهوی بخت من گزل، سرنوشت دختری است به نام گزل که با سرنوشت غزالی تیزتک می‌آمیزد. گویی هر دو که از دست صیادان در آسیب و هراسند، چشم انتظار فردایی هستند که روشنی و عشق را به آن‌ها هبه کند. فردایی که سواران پر شیهه و پرخروش، با دشتی از سبزه و آب و آبادانی به خانه باز آیند.

روزگار سپری‌شده مردم سالخورده

روزگار سپری شدهٔ مردم سالخورده عنوان رمانی سه جلدی به قلم محمود دولت‌آبادی می‌باشد، این مجموعه سه جلدی به ترتیب با نام‌های: کتاب اول (اقلیم باد)، کتاب دوم (برزخ خس) و کتاب سوم (پایان جغد) از سال ۱۳۶۹ به بعد توسط انتشارات چشمه و فرهنگ معاصر منتشر شدند.

آوسنه بابا سبحان

بابا سبحان پیرمرد فقیر و از کارافتاده‌ای است که شکم خانواده‌اش را با نان خالی سیر می‌کند. دو پسر او بر روی زمینی کار می‌کنند که متعلق به بیوه‌زنی ثروتمند است؛ بخش کوچکی از زمین نیز به پسران بابا سبحان تعلق دارد. همسر برادر بزرگ‌تر باردار است. لذت‌بخش‌ترین و سرورانگیزترین بخش زندگی آنان، نهاری است که پس یک روز کاری سخت و طاقت‌فرسا می‌خورند. با تصمیم ناگهانی بیوه‌ زن مبنی بر اجاره دادن زمینش به مردی دیگر، به یک باره اوضاع دگرگون می‌شود و همان شادی و رضایت‌مندی اندک نیز از کانون خانواده بابا سبحان رخت بر می‌بندد. پسران خانواده تصمیم می‌گیرند که در برابر این تصمیم بیوه‌ زن ایستادگی و از حق خود دفاع کنند.

صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم

طراحی شده توسط :

کوروش صابری

ترجمه

زبان‌هایی که آثار دولت‌آبادی به آن‌ها ترجمه شده‌اند عبارتند از: انگلیسی ، فرانسوی ، ایتالیایی ، نروژی ، سوئدی، چینی، کردی ،عربی ، هلندی، عبری و آلمانی . در ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۳ (۱۶ نوامبر ۲۰۱۴) جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه توسط سفیر دولت فرانسه در تهران و در محل رزیدانس سفارت فرانسه به محمود دولت‌آبادی نویسنده پیشکسوت و برجسته ایرانی اهدا شد.

صفحه اول صفحه دوم صفحه سوم صفحه چهارم